Just be true to who you are

14.5.15

Hi everyone!

I hope you're all having a good week. If not, maybe this post will bring a smile on your face :)


Do you know this feeling when you're spending time with people and you realize that you don't have that much in common with them? Their point of view, expectations or dreams are just totally different than yours. You start thinking: "What's wrong with me? Why aren't I like other people my age?". You start blaming yourself for being boring or weird. 


Everyone wants to feel accepted and needed so it's hard to accept the fact that sometimes we just don't fit in. For me growing up is realizing what you want you life to look like, figuring out who you are. Sometimes we're trying to act like someone we're not. And we usually end up feeling guilty because of doing something against our rules, only because other people do it and it's cool. 


I just want all of you (and myself as well) to remember that happiness comes when we live in agreement with ourselves. Maybe it's not possible in every single situation. Maybe it's hard. But we're all worth it. So don't be scared to show who you are, to say "yes" or "no" to things. 


Just be true to who you are.


Mam nadzieję, że dobrze spędzacie ten tydzień. Jeżeli jest inaczej, być może ten post poprawi Wam humor :)

Czy zdarzyło Wam się spędzać czas z jakimiś ludźmi i nagle zdać sobie sprawę, że tak naprawdę nie macie z nimi wiele wspólnego? Że różnicie się pod względem oczekiwań, marzeń, punktu widzenia? Czy kiedyś zadawaliście sobie pytania: "Czy coś jest ze mną nie tak? Dlaczego nie jestem jak inni ludzie w moim wieku?". Być może obwinialiście się za bycie nudnym czy dziwnym.

Każdy z nas chce czuć się potrzebny i akceptowany. Dlatego czasem niełatwo jest przyjąć do wiadomości, że nie pasuje się do innych. W moim odczuciu dorastanie wiąże się z ustalaniem swoich priorytetów, poszukiwaniem siebie i odkrywaniem, czego tak naprawdę oczekuje się od życia. Czasem zdarza nam się postępować wbrew własnym zasadom i udawać kogoś innego, Wydaje nam się, że skoro inni coś robią, my także musimy. Później odczuwamy wyrzuty sumienia, gdyż okłamywanie samego siebie nigdy nie daje pozytywnych rezultatów.

Chciałabym, żeby każdy z nas pamiętał, iż szczęście można osiągnąć tylko poprzez życie w zgodzie z samym sobą. Być może nie jest to wykonalne w każdej sytuacji. Być może jest to naprawdę trudne. Ale wszyscy na to zasługujemy. Nie bójmy się pokazać, jacy jesteśmy, poprzez dokonywanie wyborów zgodnych z własnymi przekonaniami. Bądźmy uczciwi wobec samych siebie.You Might Also Like

0 comments

Popular Posts