Autumn

18.10.15

Many people tend to say that they don’t like Autumn. According to them it’s the most depressing part of a year. In my opinion there are many reasons to love this season. 


 • Believe it or not, you need a little bit of rain and cold in your life. I know that some of you will disagree and say that sun is always a good idea. First of all, seasons change for a reason. We wouldn’t wait for spring and welcome it with open arms if autumn and winter didn’t exist. For example, would you love your favourite chocolate brownie just the same if you ate it everyday ?
 • Rain, wind and grey sky don’t have to make you feel depressed. Try to refresh your mind and keep it clean. Let the rain drops remove all the dust from your thoughts.    
 • Autumn gives you the opportunity to spend a little bit more time at home reading, having fun with family, cooking or doing other productive things (Well, you don’t have to be productive 24/7, don’t worry! Dolce far niente is also important).      
 • You can finally wear cozy clothes! Sweaters, scarfs and coats will keep you warm but also extremely stylish.       
 • Is there anyone who doesn’t like an autumn afternoon with a cup of warm tea, sofa, blanket and a good book or film? 
 • Walks in the forest. Even if the trees are already bald, there’s nothing better than feeling the crisp air on your skin.
  Wiele ludzi ma skłonność do mówienia, że nie przepada za jesienią, ponieważ jest to najbardziej depresyjna pora roku. Moim zdaniem istnieje wiele powodów, dla których warto jesień kochać. Oto kilka z nich.
  • Tak naprawdę każdemu potrzebna jest odrobina chłodu i deszczu od czasu do czasu. Oczywiście nie wszyscy się z tym stwierdzeniem zgodzą, szczególnie miłośnicy ciepłego słonecznego klimatu. Pory roku zmieniają się jednak nie bez powodu. Nie witalibyśmy wiosny z otwartymi ramionami, gdyby jesień i zima nigdy nie nadchodziły. Zresztą czy ulubione czekoladowe brownie smakowałoby nam równie dobrze, gdybyśmy jedli je codziennie? 
  • Deszcz, wiatr i szare niebo nie muszą na nas działać depresyjnie. Jesień do dobry czas, żeby oczyścić umysł, a deszcz potraktować jak zimny prysznic, który przynosi orzeźwienie i „otrzeźwienie” w spojrzeniu na rzeczywistość. 
  •  Jesień to czas, kiedy częściej przebywamy w domu. Wreszcie możemy nadrobić zaległości w czytaniu, spędzić więcej czasu z rodziną, na przykład wspólnie gotując czy robiąc inne produktywne rzeczy (Choć błogie nicnierobienie również jest mile widziane i potrzebne!). 
  • W końcu można otulić się wszelkimi ciepłymi swetrami, szalikami i płaszczami, które nie dość, że wyglądają stylowo, to są niesamowicie przytulne. 
  • Czy jest ktoś, kto nie lubi w jesienne popołudnie usiąść pod kocem na kanapie z kubkiem ciepłej herbaty w jednej ręce i książką w drugiej? Oczywiście mały seans filmowy w domowym zaciszu także jest świetnym rozwiązaniem. 
  • Spacery po lesie. Choć drzewa mogą nie mieć już liści, to uczucie, jakie przynosi oddychanie rześkim powietrzem, jest nieocenione.
  You Might Also Like

  4 comments

  1. i'm not a fan of cold weather at all but change can be nice and it's a good excuse to relax at home :)

   danielle | avec danielle

   ReplyDelete
   Replies
   1. Well, I love cold weather and rain as long as I don't have to spend too much time outside, haha :)

    Delete
  2. Simply loved this. Especially point 2.
   Hanna x
   www.lily.fi/blogit/hannas-journal

   ReplyDelete
  3. It's such an amazing post! I like it! And already can't wait to see the new one!

   p.s. new post about how I met Victoria Beckham already on my blog

   Diana Cloudlet
   www.dianacloudlet.com

   ReplyDelete

  Popular Posts